VARAM valsts pētījumu programma DABA (6.3, un  6.4. uzdevums)

Konkursā netika iesniegts neviens pieteikums un tas beidzās bez rezultāta

Latvijas Zinātnes padome, pamatojoties uz Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 “Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība” 17. punktu, izsludina Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas valsts pētījumu programmas “Bioloģiskās daudzveidības prioritāro rīcību programmā noteikto pētījumu izstrāde” (turpmāk – programma) projektu pieteikumu otro atklāto konkursu.  Programma apstiprināta ievērojot Ministru kabineta 2024. gada 2. aprīļa rīkojumu Nr. 252 “Par valsts pētījumu programmu “Bioloģiskās daudzveidības prioritāro rīcību programmā noteikto pētījumu izstrāde” (turpmāk  - MK rīkojums).

Saskaņā ar MK rīkojumu:

Programmas virsmērķis  ir radīt jaunas zināšanas un risinājumus dabas aizsardzības un sociālekonomisko interešu salāgošanai mainīgajos klimata apstākļos.

Programmas mērķis  ir  pamatojuma izstrāde atbilstošu aizsardzības pasākumu plānošanai un veikšanai, lai sasniegtu Sugu un biotopu aizsardzības likumā definēto labvēlīgas aizsardzības statusu.

Programmas ietvaros otrajam konkursam pieejamais kopējais valsts budžeta finansējumu ir  576  600 euro

Konkursa ietvaros plānots finansēt 2 (divus) projektus ar šādu finansējumu:

  1. MK rīkojuma 6.3. apakšpunkta uzdevumam – 167 400 euro
  2. MK rīkojuma 6.4. apakšpunkta uzdevumam – 409 200 euro

Programmas īstenošanas laiks ir 2024.–2026. gads.

MK rīkojuma 6.3. apakšpunkts - izstrādāt zinātniski pamatotus priekšlikumus optimālai ES nozīmes sugu un biotopu telpiskai savienotībai (konektivitātei), iekļaujot vienotā dabas teritoriju tīklā īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, mikroliegumus un ārpus aizsargājamo dabas teritoriju tīkla esošos biotopus un sugu dzīvotnes:

Darba uzdevums

1.1. Ievērojot  biotopu konektivitātes jeb savienojamības pieeju, noteikt/iezīmēt teritorijas, kur dabas vērtību koncentrācija ir visaugstākā un sniegt priekšlikumus par tālākajiem virzieniem šo teritoriju aizsardzībai (jaunas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, mikroliegumi vai citi aizsardzības pasākumi).

1.2. Izmantojot telpiskās analīzes rīkus un jau esošos zālāju konektivitātes datus, noteikt teritorijas, Natura 2000 tīkla stiprināšanai un aizsargāto dabas teritoriju attīstībai (Biotopu konektivitātes modelis visā valsts teritorijā, arī ārpus aizsargājamām teritorijām, kas iezīmēs zālāju un mežu teritorijas, ņemot vērā ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģijas līdz 2030. gadam uzstādījumus).

1.3.Ņemot vērā konektivitāti jeb savienojamības pieeju, izstrādāt priekšlikumus prioritāri veicamajiem apsaimniekošanas pasākumiem un vietu noteikšanai atbilstoši 1.1. darba uzdevumā ierosinātajiem aizsardzības priekšlikumiem, ņemot vērā īpašumtiesības.

MK rīkojuma 6.4. apakšpunkts - nodrošināt pētījumus par biotopu dinamiku, ko ietekmē dažādas apsaimniekošanas metodes un klimata mainība, nodrošināt ekosistēmu pakalpojumu un vērtību novērtēšanu, lai noteiktu prioritātes aizsardzības pasākumu plānošanai, ņemot vērā izmaksu efektivitāti, kā arī izstrādāt un aprobēt bioloģiskās daudzveidības ilgtspējas, dabas aizsardzības un atjaunošanas ekonomisko modeli (izveidot kompensējošo pasākumu katalogu, novērtēt ietekmes mazināšanas un kompensējošo pasākumu pakāpi):

Darba uzdevums

2.1. pētījumā izstrādāt vairākus alternatīvos scenārijus, ņemot vērā nākotnes prognozes un stratēģiskos uzstādījumus politikas plānošanas dokumentos, lai rastu optimālu līdzsvaru, salāgojot   klimata pārmaiņu mazināšanas mērķus  ar dabas aizsardzības mērķiem, veicinot ilgtspējīgu teritoriju attīstību. Scenārijos iekļaut tādus pasākumus, kas saistīti ar zemes izmantošanu (piemēram, zemes apsaimniekošana un infrastruktūras attīstība, tostarp atjaunojamo energoresursu izmantošanai).

2.2.  izveidot līdzsvarotu pasākumu kopumu, kas saskaņotu  2.1. darba uzdevumā  minēto mērķu sasniegšanas scenārijus, pielāgojoties klimata mainībai un veicinot ilgtspējīgu saimniecisko darbību, vienlaikus arī nodrošinot dabas saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

2.3. prognozēt klimata pārmaiņu ietekmi uz ekosistēmām, ES nozīmes biotopiem un sugām Latvijā: daudzpusīga ietekmju analīze un pielāgošanās iespējas.

Projekta pieteikuma iesniedzējs var iesniegt vairāk kā vienu projekta pieteikumu par katru programmas  uzdevumu.

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2024. gada 15. novembris plkst. 17:00.

Kas var piedalīties? Latvijas Republikas zinātniskās institūcijas, kas reģistrētas Zinātnisko institūciju reģistrā un kas atbilst pētniecības organizācijas definīcijai. Kā sadarbības partneris var piedalīties arī valsts institūcija, kurai zinātniskās darbības veikšana ir noteikta ar ārējo tiesību aktu, nolikumā vai statūtos.

Projektu pieteikumi iesniedzami Nacionālajā zinātniskās darbības informācijas sistēmā https://sciencelatvia.lv.

Ja ir kādi jautājumi par konkursa nolikumu, projekta pieteikuma iesniegšanu, projekta īstenošanu, informācijas sistēmas lietošanu, lūgums rakstīt – vpp@lzp.gov.lv .