CFLA Valsts pētījumu programma par mākslīgā intelekta metožu piemērotību Eiropas Savienības fondu projektu jomā

Latvijas Zinātnes padome, pamatojoties uz Ministru kabineta 2018. gada 4. septembra noteikumu Nr. 560 “Valsts pētījumu programmu projektu īstenošanas kārtība” 17. punktu, izsludina Centrālās finanšu un līgumu aģentūras Valsts pētījumu programmas  "Mākslīgā intelekta metožu piemērotības analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā" 2024.–2025. gadam  (turpmāk – programma) projektu pieteikumu atklāto konkursu.

Programmas ietvaros konkursam pieejamais valsts budžeta finansējums ir 102 300 euro (viens  simts  divi tūkstoši  euro). Programmas īstenošanas laiks ir 2024.–2025. gads.

Saskaņā Ministru kabineta 2024. gada 16. jūlija rīkojumā Nr. 577 “Par valsts pētījumu programmu “Mākslīgā intelekta metožu piemērotības  analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā” 2024. – 2025. gadam” (turpmāk – MK rīkojums):

Programmas virsmērķis ir mākslīgā intelekta ieviešana Eiropas Savienības fondu projektu uzraudzības jomā, tādējādi efektivizējot projektu iepirkumu uzraudzības procesus un vienlaikus nodrošinot ātrāku Eiropas Savienības fondu finansējuma atmaksu projektu īstenotājiem.

Programmas mērķis  ir veikt izpēti attiecībā uz iespējām ģeneratīvo mākslīgo intelektu pielāgot tekstu analīzei un atbilžu ģenerēšanai latviešu valodā Eiropas Savienības fondu projektu iepirkumu dokumentācijā.

Saskaņā ar programmas projektu pieteikumu atklātā konkursa nolikuma (16.08.2024. apstiprināts ar ĪUK lēmumu Nr.1) 10. punktu ir noteikti šādi programmas uzdevumi:

MK rīkojuma 6. punkta uzdevumi:

  • 6.1. pārbaudīt ģeneratīvā mākslīgā intelekta risinājumus Eiropas Savienības fondu projektu iepirkumu dokumentācijas analīzē;
  • 6.2. novērtēt ģeneratīvā mākslīgā intelekta risinājumu tehnoloģisko gatavību un piemērotību tekstu analīzei un atbilžu ģenerēšanai latviešu valodā Eiropas Savienības fondu projektu uzraudzības procesos;
  • 6.3. izmērīt un salīdzināt dažādu ģeneratīvā mākslīgā intelekta risinājumu kvalitātes rādītājus.

Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2024. gada 23. septembris plkst. 17:00.

Konkursa ietvaros plānots finansēt vienu projektu par MK rīkojuma 6. punktā noteikto visu programmas uzdevumu izpildi, nosakot, ka maksimālais projekta finansējums ir 102 300 euro

Kas var piedalīties? Latvijas Republikas zinātniskās institūcijas, kas reģistrētas Zinātnisko institūciju reģistrā un kas atbilst pētniecības organizācijas definīcijai. Kā sadarbības partneris var piedalīties arī valsts institūcija, kurai zinātniskās darbības veikšana ir noteikta ar ārējo tiesību aktu, nolikumā vai statūtos.

Projektu pieteikumi iesniedzami Nacionālajā zinātniskās darbības informācijas sistēmā https://sciencelatvia.lv.

Ja ir kādi jautājumi par konkursa nolikumu, projekta pieteikuma iesniegšanu, projekta īstenošanu, informācijas sistēmas lietošanu, lūgums rakstīt – vpp@lzp.gov.lv.

1. jautājums

  • Vai pareizi saprotu, ka dati, ko saņems projekta īstenotājs, ir ierobežotas piekļuves un, visticamāk, tiks nodoti pret NDA? Tādā gadījumā vai pareizi secinu, ka:
    • projekta rezultātā apstrādātos datus nevarēs deponēt publiskā repozitorijā?
    • pastāv ierobežojumi datu apstrādei, tostarp, LLM risinājuma izvēlei testēšanas un potenciālās ieviešanas scenārijiem, piemēram, mākoņpakalpojumu izmantošanai? Vai ir specifiski definējami ierobežojumi (piemēram, modelis jādarbina lokāli), ko ņemt vērā, piedāvājot risinājumu?

Atbilde: Daļa no datiem ir publiski pieejama informācija, taču otra daļa būs ierobežotas pieejamības, piemēram aizpildītas pārbaudes lapas. Publiskā iepirkuma piedāvājumi arī var saturēt komercnoslēpumu un iespējami datu apstrādes ierobežojumi. Pastāv ierobežojumi ierobežotas pieejamības informācijai, kur nevarēs izmantot publiski pieejamos MI risinājumus, kas datus pievienos savai zināšanu bāzei un tos izmantos  tālākai modeļu apmācīšanai.


2. jautājums

Vai visa analizējamā dokumentācija ir latviešu valodā, vai arī ir vairāku valodu lietojums?

Atbilde: Visa analizējamā dokumentācija ir latviešu valodā.


3. jautājums

Vai analizējamā dokumentācija saturēs arī pagātnes ‘piemērus’ ar aizpildītām pārbaudes lapām, lai varētu veikt modeļa apmācību un novērtēšanu?

AtibildeAnalizējamā dokumentācija saturēs arī aizpildītas pārbaudes lapas, lai varētu veikt modeļa apmācību un novērtēšanu.


4. jautājums:

Tā kā dokumentācijā ir nemainīgā un mainīgā daļa, vai kāda no nemainīgās daļas komponentēm nav publiski pieejama jau tagad vai saņemama vismaz parauga formā? Piemēram, iepazīšanās ar pārbaudes lapas jautājumiem ļautu labāk novērtēt iespējamā risinājuma sarežģītību un arhitektūru.

Atbilde: Piemēri ar pieejamo iepirkumu pašpārbaudes lapām ir atrodami CFLA mājas lapā: https://www.cfla.gov.lv/lv/paligs-finansejuma-sanemejiem/iepirkumi


5. jautājums: 

Kurās citās valstīs vēl ir šāda līmeņa centralizēta fondu uzraudzība (kam vēl tas varētu būt aktuāli)?

 

Atbilde: ES fondu uzraudzībā iepirkumu pārbaude ir viena no pamatprasībām, kur ir jāveic pārbaudes, taču iepirkumu normas attiecas arī uz iepirkumiem, kas netiek finansēti no ES fondu līdzekļiem. Šī konkursa uzdevuma sakarā ES fondu vadības sistēmas izveidē nav būtisks centralizācijas vai decentralizācijas līmenis. Iepirkumi ir joma, kas ir aktuāla gan centralizētajā, gan arī necentralizētajā ES fondu uzraudzībā. 


6. jautājums: 

Vai no CFLA puses būtu iespējams saņemt apliecinājumu par ieinteresētību šāda veida risinājuma izstrādē, lai pievienotu to projekta pieteikuma iesniegumam?

Atbilde: CFLA ir ieinteresēta MI risinājuma izstrādē, kā dēļ ir izsludināts konkurss “Mākslīgā intelekta metožu piemērotības  analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā”. Atsevišķu apliecinājumu CFLA izsniegt nav nepieciešams.


​​​​​​​

Tiešsaistes semināra ieraksts

Latvijas Zinātnes padomes un Centrālās finanšu un līgumu aģentūras seminārs par Valsts pētījumu programmas "Mākslīgā intelekta metožu piemērotības analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā" 2024.–2025. gadam projektu pieteikumu sagatavošanas, iesniegšanas, vērtēšanas un finansēšanas jautājumiem. Semināra mērķis: informēt potenciālos Valsts pētījumu programmas "Mākslīgā intelekta metožu piemērotības analīze Eiropas Savienības fondu projektu jomā" 2024.–2025. gadam projektu pieteikumu iesniedzējus par projektu pieteikumu sagatavošanas, iesniegšanas, vērtēšanas un finansēšanas jautājumiem, sniegt konsultācijas un citu metodisko atbalstu.