EEZ/Norvēģijas granti
   Baltijas un Norvēģijas zinātnieki

Nelielā projekta pieredzes stāsts aizsākās jau 2019. g., kad Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes (EMU) un Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju universitātes (NTNU) kolēģi uzaicināja līdzdarboties kopēja projekta pieteikuma sagatavošanā. Eiropas zaļā kursa stratēģijā definēti pasākumi, kuru ietvaros tiek aktualizēta bieoekonomikas blakusproduktu paplašināta izmantošana. Vērtējot aktuālas problēmas dažādās ar lauksaimniecību un zivsaimniecību saistītās nozarēs, zinātniskie pētījumi paredzēja piedāvāt risinājumus nepietiekami izmantotu agrorūpniecisko un jūras velšu blakusproduktu valorizācijai, mazinot atkritumu apjomu pārtikas rūpniecībā. 

 Lai gan projekts netika apstiprināts, visu triju partneru sadarbība turpinājās. 2020. gadā vadošais partneris APP Dārzkopības institūts iesniedza projektu, konkretizējot mērķi un plānojot pētījumus par agrorūpniecības un jūras velšu pārstrādes blakusproduktu valorizāciju dažādu pārtikas produktu funkcionalitātes uzlabošanai. Projekts tika labi novērtēts, tomēr konkurences rezultātā finansējumu iegūt neizdevās. Taču tas nemazināja kolēģu vēlmi nākotnes sadarbībai. 

Tā arī stāsts un sadarbība turpinājās 2023. gada sākumā, kad Latvijā tika atvērts Baltijas Pētniecības programmas ierobežotais konkurss. Tā mērķis bija stiprināt Latvijas, donorvalstu, Igaunijas un Lietuvas pētniecības organizāciju sadarbību, lai uzlabotu to pētniecības sniegumu starptautiskā līmenī. Kā galvenais sasniedzamais rezultāts bija izstrādāts un iesniegts kopīgs projekta iesniegums turpmākajam finansējumam. Lai šo rezultātu sasniegtu, projektā paredzēts atbalsts zinātniekiem, tostarp jauniem zinātniekiem, pēcdoktorantūras studentiem un arī doktorantiem.  

Izveidojot pieredzējušu vadošo pētnieku un doktorantu komandu, Dārzkopības institūta iesniegtais projekta pieteikums šoreiz tika apstiprināts. Ņemot vērā nelielo projekta finansējumu, lai izstrādātu un iesniegtu kopēju starptautisku projekta pieteikumu, partneri kopā definēja svarīgu uzdevumu – organizēt pieredzes apmaiņas pasākumus, klātienē iepazīstoties ar kolēģiem un infrastruktūru. Turklāt katrs partneris izvēlējās iepazīstināt kolēģus ar progresīviem uzņēmumiem, vēsturiskām vietām un nacionālo virtuvi.  

Dārzkopības institūts (LatHort) - vadošais dārzeņkopības un augļkopības pētniecības centrs Latvijā 

LatHort starptautiskā projekta Nr. EEA-RESEARCH-170-RC realizēšanu uzsāka ar pieredzes apmaiņas pasākuma organizēšanu Latvijā. NTNU un EMU kolēģi septembra beigās iepazinās ar institūta infrastruktūru, augļu dārzu ar plašo augļaugu daudzveidību, pētījumu virzieniem, rezultātiem, un viesojās uzņēmumos SIA “Latekofood” un IK “DABAS GARDUMI”. Ar šiem uzņēmumiem institūtam ir bijusi cieša sadarbība dažādu projektu ietvaros un tajos joprojām tiek ražoti zinātnieku izstrādātie produkti. Jāatzīmē, ka projektā iesaistīto NTNU zinātnieku darbs ir saistīts ar zivju pārstrādi. Arī norvēģu kolēģi aktualizēja blakusproduktu paplašinātu izmantošanu, kas ir nozīmīgi daudziem pārstrādes uzņēmumiem kopēju mērķu sasniegšanai “Eiropas Zaļā kursa” virzienā. Tādēļ partneriem tika piedāvāta iespēja apmeklēt Latvijas uzņēmumu SIA “Karavela”, kur gūta pārliecība par ciešas sadarbības ar zinātniekiem nepieciešamību šāda mērķa risināšanai.  

LatHort uzsāktas pirmās diskusijas par kopīga projekta iesnieguma sagatavošanu, pārrunājot atvērtos un tuvojošos Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju programmas Horizon Europe (Apvārsnis Eiropa) projektu konkursus. 

Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāte, Lauksaimniecības un vides zinātņu institūts Polli dārzkopības pētniecības centrs 

Pieredzes apmaiņa starp partneriem turpinājās Polli un Tartu, Igaunijā. Pasākuma organizētāji no Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes iepazīstināja kolēģus ar aktivitātēm Polli Dārzkopības pētījumu pārstrādes centrā un laboratorijās. Iepazināmies ar Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes Pārtikas un zinātnes un tehnoloģijas, kā arī Pārtikas higiēnas un drošības nodaļas kolēģiem. Pasākuma ietvaros apmeklējām lielāko un modernāko Igaunijas gaļas pārstrādes uzņēmumu Nõo Lihatööstus, un Karksi-Nuia kultūras centrā notiekošo pasākumu „Sadarbība un tīklošanās diena pārtikas sektorā “Mulgimaa Toscana”. Partnerībā tika turpināta prāta vētra par kopējā starptautiskā projekta pieteikuma sagatavošanas aktivitātēm, izvēloties ERA4Health projektu uzsaukumu NutriBrain2024. Tā mērķis bija atbalstīt starptautiskus pētniecības projektus, kas vērsti uz kognitīvās smadzeņu novecošanas uzlabošanu, izmantojot uzturu un citus dzīvesveida faktorus. Partneru pētniecības virzieni un iespējas tika novērtētas, kā visiem atbilstošas, un, piesaistot trūkstošās kapacitātes partnerus no Itālijas, Vācijas un Lietuvas, uzsākta pieteikuma sagatavošana. 

Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju universitāte Alesundā 

Pieredzes apmaiņas pasākumā Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju universitātē, Alesundā, kolēģi iepazīstināja ar saviem pētniecības virzieniem, aktivitātēm studiju procesā un eksperimentiem laboratorijās. Apmeklējām lielākos zivju produkcijas uzņēmumus EPAX AS, kas specializējies koncentrētas omega-3 eļļas ražošanā un Brødrene Sperre AS, kura galvenie produkti ir sālītas zivis un saldētas zivju filejas. Brīvajā laikā apmeklējām Atlantijas jūras parku un Brīvdabas muzeju ar vēsturiskām ēkām, kur skatāma izstāde “Laikmeta laivas: no viduslaikiem līdz mūsdienām”. Tikšanās laikā projekta NTNU partneri organizēja prāta vētru par nākamā kopējā Horizon Europe projekta (Ilgtspējīgas zilās ekonomikas partnerība / Sustainable Blue Economy Partnership 2024 (SBEP)) pieteikuma sagatavošanas aktivitātēm. 

Rezultāti  

Mūsu mazā projekta stāstu varam noslēgt ar sasniegtajiem rezultātiem, kas pārsniedza sākotnēji plānoto: klātienē iepazītas partneru zinātniskās institūcijas, un iesniegti divi starptautisku projektu pieteikumi. EEZ finanšu instrumenta Baltijas Pētniecības programmas finansējums ļāva vispusīgāk iepazīties ar partneriem, satikt dažādus speciālistus no zinātniski pētnieciskajām institūcijām, uzzināt citu kolēģu pieredzi un skatījumu globālu problēmu risināšanai jauniem projektu pieteikumiem. 

Baltijas Pētniecības programmas projektu “INTERESE – INovatīvas TEhnoloģijas blakusproduktu vērtīgu savienojumu REalizācijai pārtikā no lauksaimniecības un zivsaimniecības Sektoriem” īsteno Dārzkopības Institūts (Latvija) sadarbībā ar Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāti (Igaunija); Norvēģijas Zinātnes un Tehnoloģiju universitāti (Norvēģija).  

Baltijas pētniecības programma tiek īstenota ar EEZ grantu atbalstu programmas “Pētniecība un izglītība” ietvaros, kuru ievieš Izglītības un zinātnes ministrija un Latvijas Zinātnes padome. Programmas kopējais finansējums ir 8 676 084 euro, no kuriem valsts budžeta līdzfinansējums ir 15% jeb 1 301 413 euro un EEZ līdzfinansējums ir 85% jeb 7 374 671 euro. Baltijas pētniecības programmā Latvijā tiek īstenoti 9 pētniecības projekti un 5 mazi sadarbības projekti. 

Baltijas pētniecības programmas vidusposma konference "Sadarbības pieredze pētniecības nākotnes veidošanai