Eiropas Inovāciju padome (European Innovation Council – EIC) publicējusi jaunāko ietekmes ziņojumu, kurā apkopota padomes darbība un rezultāti laika posmā no 2021. līdz 2024. gadam. Šis pārskats atspoguļo EIC nozīmīgo ieguldījumu dziļo tehnoloģiju (deep tech) attīstībā un palīdzību Eiropas inovatīvajiem uzņēmumiem un pētniekiem ceļā no idejas līdz tirgum.
Ziņojumā uzsvērts, ka EIC ir kļuvis par būtisku mehānismu, kas palīdz pārvērst zinātniskās idejas par komerciāli dzīvotspējīgiem risinājumiem, vienlaikus stiprinot Eiropas konkurētspēju globālajā inovāciju tirgū.
Galvenie fakti:
-
EIC atbalstījusi vairāk nekā 700 jaunuzņēmumus un MVU, kā arī vairāk nekā 400 pētniecības projektus un 180 pārejas projektus.
-
Kopš 2021. gada sniegts finansiāls atbalsts vairāk nekā 6 miljardu eiro apmērā.
-
Izveidots viens no lielākajiem dziļo tehnoloģiju investīciju fondiem Eiropā – EIC Fund, kas piesaistījis vairāk nekā 2,6 miljardus eiro līdzfinansējuma no investoriem.
-
Vairāk nekā 70 uzņēmumi sasnieguši vērtējumu virs 100 miljoniem eiro.
Atbalsta formas: EIC darbojas ar trim galvenajiem instrumentiem:
-
Pathfinder – agrīnas stadijas zinātnisko ideju atbalstam.
-
Transition – palīdzība ideju komercializēšanā un tehnoloģiju nogatavināšanā.
-
Accelerator – jaunuzņēmumu mērogošanai, piedāvājot gan grantus, gan tiešās investīcijas.
Tematiskie virzieni un prioritātes: EIC investīcijas koncentrējas uz Eiropai stratēģiski svarīgām nozarēm, piemēram:
-
kvantu tehnoloģijām un pusvadītājiem (850 miljoni EUR),
-
mākslīgo intelektu (725 miljoni EUR),
-
enerģētiku un uzglabāšanas risinājumiem (700 miljoni EUR),
-
biotehnoloģijām (625 miljoni EUR),
-
zaļajām tehnoloģijām, būvniecību, medicīnas risinājumiem u.c.
Papildu atbalsts uzņēmumiem: Ziņojumā detalizēti aprakstīta EIC sniegtā palīdzība inovatoriem – gan mentoringa un tīklošanās iespēju veidā, gan dalībā starptautiskās izstādēs, investoru piesaistes pasākumos un sadarbības izveidē ar lielajiem uzņēmumiem un valsts sektoru.
Uzņēmēju pieredze un gadījumu izpētes: Ziņojumā iekļauti daudzi piemēri no uzņēmumu pieredzes, tostarp tādi uzņēmumi kā QubeDot, Lili.ai, Solar Foods, AMSIMCEL, Alice & Bob, kas ar EIC atbalstu spējuši attīstīt inovatīvus risinājumus un iziet starptautiskā tirgū.
Kāpēc tas ir svarīgi? EIC kļuvusi par būtisku balstu Eiropas spējai ne tikai radīt zināšanas, bet arī tās pārvērst ekonomikā balstītā inovācijā. Tā veicina pārrobežu investīcijas, sabiedrības vajadzībām atbilstošas tehnoloģijas un Eiropas tehnoloģisko autonomiju.