Ir noslēdzies apjomīgs valodniecības un sociolingvistikas pētījums "Mūsdienu latviešu valodas lietojums un attīstība", kas īstenots Valsts pētījumu programmas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” otrās kārtas ietvaros. Pētījumā analizēta latviešu valodas situācija gan Latvijā, gan diasporā, atklātas būtiskas tendences sabiedrības valodas lietojumā un izstrādātas rekomendācijas valodas politikas pilnveidei.
Pētījumu 32 mēnešu garumā īstenoja Latvijas Universitāte sadarbībā ar RTU Liepājas filiāli, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un Latviešu valodas aģentūru. Projekta kopējais finansējums bija 427 000 eiro, un to vadīja akadēmiķe, Dr.habil.philol. Ina Druviete.
Pētījuma rezultāti atspoguļo valodas realitāti Latvijā
Pamatojoties uz aptaujām un analīzēm, pētījums pierāda, ka latviešu valodas lietojums gan publiskajā, gan privātajā sfērā pieaug. Taču vienlaikus pieaug arī angļu valodas prestižs, kas norāda uz valodu konkurences klātbūtni. Veiktā aptauja aptvēra 1113 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 15 līdz 75 gadiem visos reģionos.
"Projekta rezultāti ļauj valsts valodas politiku balstīt uz faktiem un sabiedrības paradumiem, nevis pieņēmumiem," uzsver projekta vadītāja Ina Druviete.
No bērnudārza līdz sociālajiem tīkliem
Četros apakšprojektos pētnieki analizēja:
- literārās valodas attīstības tendences un valodas ideoloģiju;
- bērnu un jauniešu valodas apguvi izglītības iestādēs un diasporā;
- latviešu valodas lietojumu digitālajā vidē un sociālajos medijos;
- terminoloģijas attīstību, īpaši izglītībā un profesionālajā vidē.
Pētījuma ietekme uz politiku un sabiedrību
Pateicoties projekta ieteikumiem, tika piešķirts finansējums skolotāju asistentiem valodas apguvei Latvijas skolās, notikušas lekcijas par vieglās valodas lietojumu, un sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti izstrādāts lekciju kurss “Vieglā valoda”.
Tāpat projekta rezultāti izmantoti diasporas izglītības politikas veidošanā, kā arī analizēta valodas un ekonomikas saikne, īpaši kontekstā ar preču un pakalpojumu pieejamību konkrētā valodā.
Zinātniski augstvērtīgs un starptautiski atzīts darbs
Pētījuma ietvaros tapušas 19 publikācijas Scopus, Web of Science un ERIH PLUS datubāzēs, trīs recenzētas zinātniskās monogrāfijas, četri rīcībpolitikas ziņojumi, kā arī viens aizstāvēts promocijas darbs, divi vēl tapšanas stadijā. Projekta komanda aktīvi prezentējusi rezultātus starptautiskās konferencēs un sadarbojusies ar pētniekiem Lietuvā, Igaunijā, Portugālē un citviet.
Latvijas Zinātnes padomes izvērtējums: "Mērķis ir sasniegts"
Projektu zinātniskā un rezultātu izpildes uzraudzība tika veikta trijos virzienos: zinātniskā ekspertīze, izpildes un finanšu efektivitātes kontrole. Pēc 16 mēnešu īstenošanas tika sniegts pozitīvs starpposma novērtējums ar rekomendāciju “Turpināt projektu”. Pēc gala pārskata iesniegšanas Latvijas Zinātnes padomes piesaistītie eksperti, izvērtējot gan zinātniskos rezultātus, gan ietekmi, deva konsolidētu vērtējumu “Mērķis ir sasniegts”. Ekspertu vērtējums un galvenie secinājumi apkopoti pārskatā, kas pieejams Latvijas Zinātnes padomes tīmekļa vietnē
Eksperti uzsvēra projekta augsto zinātnisko kvalitāti, starpdisciplināro pieeju, nozīmīgo ieguldījumu valodas politikas pilnveidē, kā arī ieteica nodrošināt pēctecību līdzīgiem pētījumiem nākotnē.
Ilgtspēja un nākotnes redzējums
Eksperti, izvērtējot projektu, uzsvēra tā stratēģisko nozīmi valsts valodas politikas attīstībā un rekomendēja nodrošināt pēctecību nākamajiem pētījumiem. Projektā izstrādātie digitālie resursi, datubāzes un vadlīnijas būs izmantojami gan pētniecībā, gan valsts pārvaldē un izglītībā.