Valsts pētījumu programma
Valsts pētījumu programma par latviešu valodu. Attēlā vertikāli novietotas grāmatas skatāmas noaugšas

2024. gada decembrī veiksmīgi noslēdzies Valsts pētījumu programmas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” otrās kārtas projekts “Mūsdienu latviešu valodas lietojums un attīstība”, kuru īstenoja Latvijas Universitāte sadarbībā ar Liepājas Universitāti, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju un Latviešu valodas aģentūru. Projekts saņēma 427 000 eiro finansējumu, lai padziļināti izpētītu latviešu valodas attīstību, lietojumu un nākotnes izaicinājumus valodas politikā, izglītībā un digitālajā vidē

Latvijas Zinātnes padomes(LZP) eksperti sagatavojuši detalizētu zinātniskās un sociālās ietekmes izvērtējumu, kas pieejams LZP tīmekļa vietnē. Tajā atspoguļota projekta pamatinformācija, galvenie zinātniskie sasniegumi, sabiedrības ieguvumi, kā arī ekspertu vērtējums un rekomendācijas turpmākajai rīcībai. 

Projekts tika strukturēts četros savstarpēji saistītos apakšprojektos, kas aptvēra:

  • literārās valodas attīstības un valodas ideoloģiju pētniecību;
  • bērnu un jauniešu valodas apguvi un lietojumu, īpaši diasporā;
  • latviešu valodas lietojumu digitālajā vidē un sociālajos tīklos;
  • terminoloģijas attīstību un praktiskās terminrades uzlabošanu.

Pētījumu rezultāti, tostarp sabiedrības valodas paradumu analīze un datu salīdzinājums no valodas korpusiem un individuālā vākuma, ļāva izstrādāt konkrētas rekomendācijas valodas politikas pilnveidei. Notika arī lekcijas skolotājiem un darbnīcas par vieglo valodu, stiprinot tās izmantojumu izglītības sistēmā un sabiedriskajā saziņā.

Īpaši būtisks bija ieguldījums akadēmiskās kapacitātes attīstībā – projektā iesaistījās jaunie pētnieki, tika izstrādāti jauni studiju kursi un aizstāvēti pētnieciskie darbi. Projekta ietvaros publicētas 19 zinātniskas publikācijas augsta līmeņa datubāzēs (Scopus, Web of Science, ERIH PLUS), trīs monogrāfijas un četri rīcībpolitikas ziņojumi​.

Projekta gala vērtējumā eksperti uzsvēra tā zinātnisko kvalitāti, stratēģisko nozīmību un praktisko ietekmi, norādot, ka tas būtiski stiprinājis valsts valodas politiku, veicinājis starptautisku zinātnisko sadarbību un sabiedrības izpratni par valodas lomu nacionālajā identitātē. Eksperti rekomendēja nodrošināt projekta rezultātu pēctecību, integrējot tos izglītības un valsts pārvaldes procesos, kā arī attīstīt digitālos valodas resursus turpmākai izmantošanai.

Eksperti rekomendē:

  • nodrošināt pēctecību un ilgtermiņa atbalstu turpmākajiem valodas izpētes projektiem;
  • integrēt pētījuma rezultātus valodas politikā un izglītībā, īpaši pievēršoties latviešu valodas apguvei disporā;
  • stiprināt sadarbību ar medijiem un sabiedrību, turpinot komunikāciju ar nacionālajiem un reģionālajiem medijiem, skolotājiem un nevalstiskajām organizācijām, lai palielinātu sabiedrības informētību par valodas politikas nozīmi un veicinātu izpratni par valodas dinamiku;
  • veicināt starpdisciplināru un starptautisku sadarbību, lai stiprinātu Latvijas zinātnisko kapacitāti un starptautisko konkurētspēju;
  • attīstīt digitālos resursus un pieejamos valodas rīkus - balstoties projekta rezultātos, jāveicina valodas korpusu, terminoloģijas datubāzu un vieglās valodas vadlīniju tālāka attīstība un izmantošana valsts pārvaldē, izglītībā un sabiedrībā.

 

Valsts pētījumu programma logo