Lai attīstītu jaunu sintētisko sveķu ražošanu, kuru pamatā ir dabīgais koksnes komponents lignīns, tādējādi samazinot fosilo izejvielu īpatsvaru fenola formaldehīda sveķos, ko šobrīd plaši izmanto mēbeļu, grīdas segumu, siltumizolācijas, smilšpapīra un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā, koncerns “Latvijas Finieris” uzsācis jaunas rūpnīcas būvniecību Rīgā, Bolderājā.
2025. gada 15. janvārī, atzīmējot būvniecības uzsākšanu, klātesot valdības pārstāvjiem un starptautiskiem sadarbības partneriem, jaunās rūpnīcas ēkas pamatos tiks iebūvēta kapsula ar vēstījumiem nākamajām paaudzēm.
Pasākumu papildinās seminārs ”Pētniecība, nozare, inovācijas – sinerģijas stāsti”, kurā ar pieredzes stāstiem dalīsies Latvijas Valsts koksnes un ķīmijas institūts, vadošais pētnieks Jānis Rižikovs, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts “Silava”, vadošais pētnieks, Andis Lazdiņš un AS “Latvijas Finieris” , valdes loceklis, Māris Būmanis.
Rūpnīcas būvniecība ir daļa no starptautiskā pētniecības konsorcija projekta “VIOBOND”, kas “Latvijas Finiera” vadībā apvieno astoņus partnerus no piecām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Projektā paredzēts izstrādāt formulu un radīt pasaulē pirmo industriālo ražošanas tehnoloģiju “zaļākiem”, videi un cilvēkiem draudzīgākiem sintētiskajiem fenola formaldehīda sveķiem, ko šobrīd Eiropā un citur pasaulē izmanto saplākšņu, siltumizolācijas materiālu, mēbeļu, grīdas segumu, smilšpapīru un daudzu citu ikdienā klātesošu produktu ražošanā.
«VIOBOND» projekta kopējais pētniecības izmaksu apjoms ir 32 miljoni eiro, no kuriem 16 miljonus veido Eiropas Komisijas pētniecības un inovācijas investīciju programmas “Apvārsnis 2020” (Horizon 2020) grants, bet pārējo – projektā iesaistīto uzņēmumu ieguldījums.
Lai īstenotu projektu, «Latvijas Finieris» veiks pētījumus 16 miljonu eiro apmērā, no kuriem 8 miljoni ir “Apvārsnis Eiropa” līdzfinansējums. Lai realizētu rūpnīcas būvniecību, kopējais “Latvijas Finiera” ieguldījums ir ap 40 miljoniem eiro.
Granta līguma parakstīšanas process pilnībā noslēdzās 2021. gada 18. maijā, oficiāli iezīmējot nozīmīgās sadarbības sākumu. Projekta īstenošana paredzēta līdz 2027. gada 31. augustam. Rūpnīcas būvniecību plānots pabeigt līdz 2026. gada pavasarim.