EEZ/Norvēģijas granti
Baltijas un Ziemeļvalstu pārstāvji sadarbības stiprināšanas seminārā

Cēsīs, Kosmosa izziņas centrā, kur nākotne un inovācijas sastopamas ik uz soļa, pulcējās Baltijas un Ziemeļvalstu pētniecības padomju un izglītības ministriju pārstāvji, lai pārrunātu, kā stiprināt sadarbību arī turpmāk. Norvēģijas un Eiropas Ekonomiskās zonas grantu programma ir noslēgusies, bet tas nenozīmē, ka arī savstarpējais sadarbībai jābeidzas. Tieši pretēji!

“Šī programma bija lielisks pamats, lai izveidotu stabilas un ilgtspējīgas sadarbības saites. Mēs sasniedzām vairāk, nekā cerējām, un šis noteikti nav mūsu sadarbības noslēgums,” uzsvēra Latvijas Zinātnes padomes direktore Lauma Muižniece. Viņa aicināja izmantot programmas laikā iegūtās zināšanas un pārvērst tās reālos risinājumos.

Lauma arī uzsvēra, ka būtiski ir ne tikai saglabāt jau izveidotās attiecības, bet arī izpētīt jaunus veidus, kā sadarboties nākotnē. Viņa mudināja kolēģus būt drosmīgiem un noteikt arī tādus mērķus, kuri sasniedzami ar plašāku partneru iesaisti, vēl vairāk nostiprinot uzsākto un izvirzot kopīgas ambīcijas.

Seminārā Latvijas pieredzi starptautiskajos pētniecības projektos prezentēja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Anna Leiškalne un Latvijas Zinātnes padomes pārstāve Jūlija Asmuss. Diskusijās izskanēja bažas, ka tuvākajā laikā jaunu kopīgu programmu, iespējams, nebūs, tomēr esošie sadarbības mehānismi ir jāizmanto pēc iespējas pilnvērtīgāk.

Viens no lielajiem jautājumiem bija – kā izmērīt sadarbības efektivitāti? Dalībnieki apsprieda gan kvantitatīvos rādītājus (pasākumu un dalībnieku skaitu, finansējuma apjomus), gan kvalitatīvos rezultātus, piemēram, ietekmi, ko atstāj konkrēti projekti. Tika runāts arī par stāstiem, kas atspoguļo sadarbības vērtību un sasniegumus.

Īpaša uzmanība tika pievērsta arī atvērtajiem datiem un datu drošībai. Kā apvienot datu pieejamību ar drošības un ētikas prasībām? Ar savu pieredzi šajos jautājumos dalījās pārstāvji no Baltijas un Islandes pētniecības padomēm.

Pasākumā dalībnieki dalījās arī praktiskās atziņās par dažādiem projekta vadības posmiem – sākot no projektu novērtēšanas līdz to ieviešanai un rezultātu analīzei. Šāda pieredzes apmaiņa palīdzēja saprast, ka kopīgi varam paveikt daudz vairāk.

Ar projektu pieredzes stāstiem un sasniegumiem ikvienam ir iespēja iepazīties: https://eeagrants.lv/petnieciba-un-izglitiba/projektu-stasti/

Cēsu Kosmosa izziņas centrs, kur norisinājās seminārs, bija simboliska vieta sarunām par inovācijām un zinātnes nākotni. Centra eksponāti un izglītojošais saturs ir veidots ar Norvēģijas un Eiropas Ekonomikas zonas grantu atbalstu, kas vēlreiz apliecina, cik vērtīga ir starptautiskā sadarbība.

Seminārs par Baltijas tika īstenots Latvijas Zinātnes padomes projekta “EEZ un Baltijas valstu kopīgās sadarbības platformas pētniecības administratoriem stiprināšana” ietvaros un tika finansēts no Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu programmas “Izglītība un pētniecības” Divpusējās sadarbības fonda līdzekļiem.