Apvārsnis Eiropa
meža attēls

NordForsk izsludina kopīgu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu uzsaukumu iesniegt priekšlikumus par ilgtspējīgu mežu nākotni. Šī uzsaukuma ietvaros ir paredzēts nodrošināt finansējumu septiņiem projektiem. Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 2025. gada 27. maijs.

3. martā plkst. 12.00 NordForsk administrācija rīko stundu ilgu tiešsaistes semināru pētniekiem par uzsaukumu mežu ilgtspējīgai nākotnei. Tajā būs iespēja gūt ieskatu uzsaukuma prasībās un NordForsk pieteikšanās procesā, kam sekos jautājumu un atbilžu sesija. Pieteikšanās semināram pieejama šeit.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kopīgā iniciatīva par mežu ilgtspējīgu nākotni ir nozīmīga sadarbība, kuras mērķis ir risināt neatliekamas problēmas, ar kurām saskaras meži Ziemeļvalstu un Baltijas reģionos. Meži aptver plašas šo valstu teritorijas un ir vitāli svarīgi ne tikai vietējai ekonomikai, bet arī reģiona sociālajai un kultūras attīstībai. Tie sniedz vairākas priekšrocības, tostarp atbalsta bioloģisko daudzveidību, izejvielu piegādi un svarīgu ekosistēmu pakalpojumu sniegšanu, piemēram, oglekļa sekvestrāciju, kas palīdz mazināt klimata pārmaiņas globālā mērogā.

Paātrinoties klimata pārmaiņām, meži Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs kļūst arvien neaizsargātāki pret temperatūras paaugstināšanos, mainīgiem laikapstākļiem, kaitēkļiem, patogēniem un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Papildu meža produktu ekonomiskajai vērtībai, kas var aizstāt neatjaunojamos resursus, ilgtspējīgi un cirkulāri izmantojot koksnes materiālus, pieaug arī meža sociālā nozīme.

Meža apsaimniekošana ietver sarežģītu līdzsvarošanas darbību: ekosistēmu pakalpojumu sniegšanu, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, vienlaicīgi atbalstot sabiedrības piekļuvi un saglabājot ekonomisko ilgtspēju mežu īpašniekiem. Tādējādi Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kopīgā iniciatīva par mežu ilgtspējīgu nākotni uzsver holistiskas pieejas nozīmi, kas integrē vides ilgtspējību, ekonomisko izaugsmi un mežu kā svarīgu sociālo un kultūras vērtību aizsardzību.

Šī iniciatīva ir īpaši svarīga, jo tā apvieno Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kolektīvās zināšanas un resursus. Veicinot pārrobežu sadarbību, iniciatīva veicina holistisku pieeju ilgtspējīgai mežsaimniecībai, integrējot zinātniskos pētījumus, inovatīvas tehnoloģijas un ilgtspējīgas apsaimniekošanas praksi. Tā rada platformu zināšanu apmaiņai, kopīgu izaicinājumu risināšanai un risinājumu izstrādei, kas ir pielāgoti reģiona unikālajam ekoloģiskajam un ekonomiskajam kontekstam.

Viens no galvenajiem iniciatīvas ieguvumiem - spēja veicināt sadarbību starp pētniekiem, ieinteresētajām personām un valdībām. Sadarbība stiprina reģiona spēju risināt tādas kritiskas problēmas kā mežu noturību, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un ilgtspējīgu koksnes ražošanu. Sadarbojoties Ziemeļvalstis un Baltijas valstis var būt par līderi, izstrādājot inovatīvas pieejas mežsaimniecībai, kas ne tikai saglabā ekosistēmas, bet arī uzlabo meža resursu ilgtspējību ilgtermiņā.

Viss uzsaukuma teksts pieejams šeit.

Informācija par pieteikšanos pieejama šeit.