Apvārsnis Eiropa
Ilustratīvs attēls ar mākslīgo intelektu

NordForsk plāno uzsaukumu ar aicinājumu iesniegt priekšlikumus par atbildīgu mākslīgā intelekta (MI) izmantošanu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu iniciatīvas ietvaros. Mērķis ir finansēt vismaz 11 Ziemeļvalstu un Ziemeļvalstu-Baltijas valstu pētniecības projektus. Konkurss tiks atklāts 2025. gada februārī.

Uzsaukuma mērķis ir finansēt projektus, kas risina kopīgas Ziemeļvalstu un Ziemeļvalstu-Baltijas valstu problēmas saistībā ar plašo MI izmantošanu un ieviešanu reģionā. Šīs problēmas ietver, bet neaprobežojas ar iedzīvotāju novecošanu, notiekošo strukturālo attīstību darba tirgū, sabiedrības un politisko polarizāciju, veselības sistēmām, izglītību, kompetenču attīstību un mūžizglītību un pāreju uz zaļo ekonomiku. Pētniecības iniciatīvai būtu jāveicina pārrobežu kapacitātes mobilizācija un kompetences palielināšana starp Ziemeļvalstu un Ziemeļvalstu-Baltijas valstu pētniecības kopienām, kā arī jāstiprina tīkli un sadarbība.

Šīs iniciatīvas mērķis ir izpētīt mākslīgā intelekta izmantošanu, attīstību un ieviešanu individuālā, organizācijas un sabiedrības līmenī, radot priekšnoteikumus atbildīgai un kritiskai nākotnes pieejai. Šajā ietvarā nav iekļautas pieejas, kas koncentrējas uz tīru MI tehnoloģiju uzlabošanu vai attīstību, bet gan tās, kuru mērķis ir optimizēt esošās MI metodes vai algoritmus, lai nodrošinātu atbildīgu izmantošanu un funkcionalitāti.

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu pētniecības institūcijās nodarbinātie pētnieki tiks aicināti iesniegt projektu priekšlikumus uzsaukuma ietvarā. Daži no atbilstības kritērijiem būs:

  • Pētniecības projekta īpašniekam ir jābūt izveidotai pētniecības organizācijai, kas atrodas vienā no valstīm, kas līdzfinansē uzsaukumu. Projektu īpašniekiem, projektu vadītājiem un projektu dalībniekiem no Igaunijas, Latvijas un Lietuvas ir jābūt tiesīgiem saņemt finansējumu attiecīgi no ETAG, LZP vai RCL.
  • Ja projekta īpašnieks atrodas Igaunijā, Latvijā vai Lietuvā, projektam jānorāda līdzuzņēmēja institūcija Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Islandē vai Somijā, ar kuru NordForsk noslēdz līgumu par projekta Ziemeļvalstu daļu. Ir jāieceļ kontaktpersona no līdzuzņēmēja iestādes, kas darbosies kā NordForsk administratīvais kontaktpunkts.
  • Projekta vadītājam (un Ziemeļvalstu kontaktpersonai) ir jābūt kvalificētam pētniekam ar doktora grādu un jābūt nodarbinātam uzņēmēja iestādē (projekta īpašnieks) visā projekta darbības laikā.
  • Projekta partneriem jābūt pētniecības iestādēm.
  • Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pretendentiem un projekta dalībniekiem jāievēro attiecīgie nacionālie noteikumi.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka paziņojumā norādītā informācija var tikt mainīta, un galīgā informācija tiks norādīta uzsaukuma tekstā.

Pre-announcement: Call for proposals on responsible use of Artificial Intelligence (nordforsk.org)