Projektu konkursi FLPP FLPP Jaunumi
Noslēgusies projektu pieteikumu iesniegšana

Latvijas Zinātnes padome informē, ka  2024. gada Fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu(FLPP) konkursā *saņemti 596 projektu pieteikumi no kopumā 30 zinātniskajām institūcijām. Šogad konkursam pieejamais kopējais valsts budžeta finansējums ir 28 630 837 eiro, viena projekta īstenošanas maksimālais finansējuma apjoms ir 300 000 eiro. Lai īstenotu visus iesniegtos projektus, būtu nepieciešams 178 455 018 eiro.

FLPP projektu īstenošanas galvenais mērķis ir jaunu zināšanu radīšana un tehnoloģiskās atziņas visās zinātņu nozarēs. Projektus ir iespējams īstenot:

  • dabaszinātnēs,
  • inženierzinātnēs un tehnoloģijās,
  • medicīnas un veselības zinātnēs,
  • lauksaimniecības, meža un veterinārajās zinātnēs,
  • sociālajās zinātnēs,
  • humanitārajās un mākslas zinātnēs.  

Viena projekta īstenošana laiks ir 36 mēneši un ikviens projekts tiek īstenots pa posmiem, kur viena posma ilgums ir 12 mēneši. 

Pēc projektu pieteikumu saņemšanas, Latvijas Zinātnes padomes eksperti mēneša laikā izvērtēs iesniegtos projektus un to atbilstību administratīvās vērtēšanas kritērijiem. Ja projekta pieteikums sagatavots atbilstoši, tad projekti tiek virzīti uz zinātnisko izvērtēšanu, kas ilgs līdz jūlija beigām. Zinātniskā izvērtēšana katram projektam, kas iesniegts atbilstoši administratīvajām prasībām, paredz divu ārvalstu zinātnieku piesaisti, kas veic projekta zinātnisko izvērtēšanu divu mēnešu laikā. Gadījumos, ja vairāki projekti tiek novērtēti vienādi, tad tiek organizētas ekspertu konsultācijas, lai pēc iespējas objektīvāk un izsvērtāk varētu sniegt vērtējumus  katram vienādi novērtētajam projektam un šajā konkursā plānots, ka konsolidētie vērtējumi tiek sagatavoti līdz 15. jūlijam. Tāpat plānots, ka lēmumi par finansējuma piešķiršanu būs zināmi augusta sākumā, tomēr nepieciešamības gadījumā, ņemot vērā lielo projektu pieteikumu skaitu, lēmuma pieņemšanas termiņš var tikt pagarināts par vienu kalendāro mēnesi.    

2024. gada projektu konkursā 596 projektu iesniegumus iesniedza 30 zinātniskās institūcijas (viena institūcija no tām tikai kā sadarbības partneris). Pieejamais finansējums ļaus orientējoši finansēt 90 zinātnisko projektu īstenošanu, tādejādi, ja visi projektu iesniegumi būs atbilstoši vērtēšanas kritērijiem, tad konkursa sekmības rādītājs būs 15,1% (finansēto projektu attiecība pret saņemtajiem projektu iesniegumiem).

2023. gada projektu konkursā 583 projektu iesniegumus iesniedza 33 zinātniskās institūcijas un finansējums tika piešķirts 57 projektu iesniegumiem 17 082 522 eiro apmērā. LZP FLPP 2023. gada konkursa sekmības rādītājs ir 9,90% (finansēto projektu attiecība pret saņemtajiem projektu iesniegumiem, kuri atbilda administratīvās atbilstības prasībām un kuriem tika veikta zinātniskā izvērtēšana). Savukārt, finansēto projektu attiecība pret virs sliekšņa novērtētajiem projektu iesniegumiem bija 16.47%. 

Visvairāk projektu iesniegumu šogad saņemti Inženierzinātņu un tehnoloģiju (183) un Dabaszinātņu (164) nozaru grupās, kam sekoja Medicīnas un veselības zinātnes (80). Mazāks iesniegumu skaits šogad saņemts Sociālo zinātņu (62) un Lauksaimniecības, meža un veterināro zinātņu (50) nozaru grupās, savukārt vismazāk iesniegumu bijis Humanitāro un mākslas zinātņu nozaru grupā (46). Visvairāk iesniegumu tika saņemts no lielākajām universitātēm - Latvijas Universitātes (153 kā iesniedzējs un 24 partneris) un Rīgas Tehniskās universitātes (137, 21), bet no institūtiem - Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts (57, 11).

2023. gadā visvairāk projektu iesniegumu bija Inženierzinātņu un tehnoloģiju un Dabaszinātņu nozaru grupās, kam sekoja Medicīnas un veselības zinātnes. Līdzīgs projektu skaits tika iesniegts Sociālo zinātņu un Lauksaimniecības, meža un veterināro zinātņu nozaru grupās, savukārt vismazāk iesniegumu bijis Humanitāro un mākslas zinātņu nozaru grupā.


*Šobrīd vēl tiek iegūta informācija par trīs projektu iesniegumiem NZDIS sistēmā, kas pēc pozitīva lēmuma saņemšanas tiks papildus iekļauti kopējā saņemto projektu statistikā un virzīti uz tālāku izvērtēšanu.