PostDoc jaunumi
Latvijas Zinātnes padomes pārstāvji konkursa "Ŗeģionu zvaigznes" apbalvošanas ceremonijā

Latvijas Zinātnes padome ar lepnumu sveic visus pēcdoktorantus un Latvijas Zinātnes padomes kolēģus ar šodien  saņemto novērtējumu un godpilno 2. vietu Finanšu ministrijas organizētajā konkursā “Reģionu zvaigznes 2024” kategorijā “Konkurētspējīga un vieda Eiropa”.

Latvijas Zinātnes padomes direktore Lauma Muižniece pēc balvas saņemšanas uzsvēra, ka:
“Šī balva ir pierādījums, ka mūsu pēcdoktoranti ar savu darbu un izcilību ir būtisks pamats Latvijas zinātnes un inovāciju izaugsmei. Viņu radītās idejas un ieguldījums ir neatsverams, un mēs esam lepni par viņu sasniegumiem. Pēcdoktorantūras programmas rada ne tikai jaunas zināšanas, bet arī veicina augstas pievienotās vērtības risinājumu ieviešanu dažādās nozarēs. Šie projekti ir būtiska Latvijas zinātnes ekosistēmas daļa, kas nostiprina valsts pozīcijas uz pasaules zinātnes kartes.

Konkursa žūrijas pārstāve Evita Gosa (Foreign Investors' Council inLatvia pārstāve, SCHWENK Latvija valdes locekle) atzīmēja, ka šādi sasniegumi uzsver Eiropas fondu nozīmi zinātnes un inovāciju attīstībā Latvijā, jo izglītība, zināšanas, zinātne, pētniecība un inovācijas ir pamats, uz kura balstās gudra un konkurētspējīga sabiedrība. Evita Gosa atzina, ka šobrīd Eiropai ir jārīkojas izlēmīgi, lai saglabātu savu viedumu un konkurētspēju globālajā mērogā. Salīdzinājumā ar citiem pasaules reģioniem Eiropas Savienība joprojām nepietiekami atbalsta pētniecību un zinātni.

“Latvija, kā daļa no Eiropas, nevar atļauties palikt malā – mums ir jāstiprina savs ieguldījums inovācijās un zinātnē, lai veidotu gudru un ilgtspējīgu nākotni. Ar pašreizējo ieguldījumu zinātnei mēs nevaram nodrošināt Latvijas pilnvērtīgu līdzdalību pasaules zinātnes un inovāciju attīstībā. Mums ir jādomā plašāk un jādara vairāk. Latvija ir spējīga veidot viedu un konkurētspējīgu nākotni – mēs neesam sērdienīši, mēs esam Eiropas un pasaules daļa. Lai to sasniegtu, ir jāstiprina ieguldījumi, jāuztur zinātkāre un jāattīsta pētniecības potenciāls.”

Latvijas Zinātnes padome pateicas visiem pēcdoktorantiem par viņu ieguldījumu zinātnes attīstībā un aicina arī turpmāk izmantot iespējas, ko sniedz ES fondu atbalsts. Šādi panākumi ir ne tikai individuālu zinātnieku sasniegums, bet arī svarīgs solis Latvijas zinātnes kopējā izaugsmē.

"Reģionu zvaigznes" ir konkurss, kuru rīko Finanšu ministrija. Konkursa mērķis ir apbalvot un godināt Eiropas Savienības finansētus Kohēzijas politikas projektus, kuros ir demonstrēta izcilība un jaunas pieejas Latvijas reģionālajai attīstībai. Konkurss arī ir aicinājums pievērst uzmanību projektiem, tādējādi iedvesmojot arī citus projektu īstenotājus un iesaistītās puses.

Pasākuma laikā tika apbalvoti izcilākie ES fondu projekti piecās kategorijās: “Konkurētspējīga un vieda Eiropa”, “Zaļa Eiropa”, “Savienota Eiropa”, “Sociāla un iekļaujoša Eiropa”, kā arī “Iedzīvotājiem tuvāka Eiropa”. Kopumā konkursam tika iesniegti 116 pieteikumi.


Projekts Pēcdoktorantūras atbalsts deva iespēju attīstīt jauno zinātnieku prasmes un palielināt viņu zinātnisko kapacitāti, vienlaikus nodrošinot jauno zinātnieku karjeras uzsākšanas iespējas zinātniskajās institūcijās un pie komersantiem. Projekta ietvaros 342 jaunie zinātnieki pilnveidoja savu pētniecības kompetenci un veicināja cilvēkresursu atjaunotni un kvalificētu speciālistu skaita pieaugumu zinātnē Latvijā.

Projekts noslēdzās 2023. gada 30. novembrī ar ievērojamiem rezultātiem, kas būtiski uzlaboja Latvijas zinātnes potenciālu: 

  • Jauno pētnieku skaits atbalstītajās vienībās sasniedza 248,4 (plānots 233), kas norāda uz veiksmīgu jauno pētnieku iesaisti, veicinot viņu karjeras uzsākšanu zinātniskajās institūcijās. 
  • Jauno zinātnieku skaits, kuriem pilnveidota kompetence, sasniedza 87 (plānots 82), kas sekmēja cilvēkresursu atjaunošanu un palielināja kvalificētu pētnieku skaitu, kuri spēj sniegt būtisku ieguldījumu Latvijas zinātnes attīstībā. 
  • Publicēto zinātnisko rakstu skaits sasniedza 1474 (plānots 1087), kas parāda augsto zinātnisko rezultātu kvalitāti un ietekmi, būtiski uzlabojot Latvijas starptautisko redzamību un zinātnisko devumu. 
  • Projekta ietvaros tika radīti 205 komercializējami produkti un tehnoloģijas (plānots 195), kas norāda uz iespējami lielu inovāciju potenciālu nākotnē, veicinot uzņēmējdarbības attīstību un jaunu tehnoloģiju ieviešanu Latvijas ekonomikā. 
  • Privātās investīcijas projektā sasniedza 1 007 689 EUR (plānots 897 429 EUR), kas liecina par projekta spēju piesaistīt papildus finansējumu un palielināt inovāciju attīstības iespējas.