Lai risinātu ģimenes ārstu trūkumu un jauno ārstu vēlmi kļūt par ģimenes ārstiem Latvijā, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētnieki uzsākuši jaunu valsts pētījumu programmas (VPP) Sabiedrības veselība projektu Ģimenes ārstu dzīvesspēka veicināšana Latvijā: izaicinājumi un risinājumi. Pētījums ilgs līdz 2025. gada beigām, un tajā atbilstoši iegūtajiem rezultātiem tiks izstrādātas rīcībpolitikas rekomendācijas.
Latvijā pašlaik viena no būtiskākajām veselības aprūpes problēmām ir ģimenes ārstu tīkla ilgtspējīga attīstība un cilvēkresursu piesaiste šai specialitātei, īpaši ārpus lielajām pilsētām. Lai arī primārā veselības aprūpe ir būtiska augstas veiktspējas veselības sistēmas sastāvdaļa, Latvijā trūkst skaidri definētu risinājumu, kā motivēt jaunos ārstus izvēlēties ģimenes ārsta profesiju un tajā palikt.
Kas piesaista un kas attur izvēlēties ģimenes ārsta specialitāti
Līdzšinējie zinātniskie pētījumi, kas veikti citās valstīs, norāda, ka galvenie faktori, kas piesaista studējošos izvēlēties ģimenes ārsta specialitāti, ir aprūpes nepārtrauktība un iespēja veidot personiskas attiecības ar pacientiem, darba un privātās dzīves līdzsvarošanas iespējas, daudzveidīgu medicīnisko problēmu ārstēšana, iespēja darboties autonomi un vadīt savu praksi. Savukārt galvenās barjeras, kas attur jaunos ārstus no šīs specialitātes izvēles, ietver zemu profesijas prestižu un izaicinājumu trūkumu, zemākas finansiālās iespējas, birokrātiju un administratīvo slogu, kā arī vēlmi tūlītēji redzēt terapijas rezultātu, ko ģimenes ārsta specialitāte ne vienmēr var nodrošināt. Vienlaikus zinātniskie pētījumi akcentē, ka šie faktori starp dažādām valstīm var atšķirties, ņemot vērā sociālekonomiskos apstākļus, augstākās izglītības sistēmu un veselības aprūpes vidi.
RSU pētījums – svarīgs ieguldījums primārās veselības aprūpes pilnveidē
RSU Rezidentūras nodaļas dekāne un vadošā pētniece, projekta vadītāja prof. Ilze Grope uzsver: “Mūsu pētījuma rezultāti būs būtisks ieguldījums Latvijas primārās veselības aprūpes attīstībā, īpaši attiecībā uz jauno ārstu piesaisti ģimenes ārsta specialitātei.
Mēs ceram, ka projektā radītās rekomendācijas, kas tiks izstrādātas, balstoties uz pierādījumiem un starptautisko labo praksi, palīdzēs veidot efektīvāku un pievilcīgāku vidi jaunajiem ārstiem, kā arī sekmēs primārās veselības aprūpes ilgtspēju nākotnē mūsu valstī.”
Projekta ietvaros tiks veikta visaptveroša faktoru analīze, kas ietekmē studējošo un jauno ārstu izvēli strādāt ģimenes ārsta specialitātē un valsts apmaksātajā veselības aprūpes sektorā. Tiks izvērtēti Latvijas valsts īstenotie pasākumi šīs problēmas risināšanai, kā arī apskatīti starptautiski labās prakses piemēri. Balstoties uz iegūtajiem rezultātiem, tiks izstrādātas rīcībpolitikas rekomendācijas un veikta ieteikto atbalsta pasākumu budžeta analīze.
Par VPP Sabiedrības veselība
VPP ir nozares ministrijas valsts pasūtījums, kuru īsteno pētniecības ietvaros, lai radītu jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, attīstītu jaunus produktus, procesus un pakalpojumus nozaru problēmu risināšanai un stratēģisko attīstības mērķu sasniegšanai, kā arī atbalstītu valsts politikas prioritāšu īstenošanu, aktīvi izmantojot pētniecības rezultātus politikas izstrādei un nodrošinātu pētniecības pamanāmību sabiedrībā, kā arī stiprinātu saikni starp pētniecību un prioritārām valsts politikas jomām.
Programmas Sabiedrības veselība mērķis ir radīt jaunas zināšanas un risinājumus slimību profilakses un veselības aprūpes kvalitātes un pieejamības uzlabošanai un veselības aprūpes sistēmas efektivitātes un noturībspējas stiprināšanai.
Par VPP Sabiedrības veselība īstenošanu atbild Veselības ministrija. VPP projektu konkursu, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā, organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome. Projekta finansējums ir 300 725 EUR.