Lai veicinātu iekļaujošas latviskas un eiropeiskas zināšanu sabiedrības, kuras pamatā ir demokrātiskas vērtības latviešu valoda un kultūra, veidošanos, 2021. gada 25. augustā tika izsludināts Valsts Pētījumu Programmas “Letonika latviskas un eiropeiskas sabiedrības attīstībai” pirmais konkurss. Programmas mērķis ir radīt jaunas zināšanas un risinājumus, lai sekmētu ilgtspējīgu Latvijas sabiedrības un valsts attīstību. Tas ietver valodas, vēstures, kultūras, latviešu un mazākumtautību identitātes pētniecību, izglītības transformācijas iespēju izpēti, kā arī nepieciešamā cilvēkkapitāla paplašināšanu.
Programmu finansē Izglītības un zinātnes ministrija. Konkursa pirmās kārtas ietvaros 2021. gadā tika atbalstīti astoņi projektu pieteikumi, kopā tiem piešķirot 4 923 975 euro. Finansētie projekti tiek īstenoti no 2021. gada decembra līdz 2024. gada decembrim.
Projektu īstenotāji iesnieguši vidusposma zinātniskos pārskatus par projekta īstenošanas pirmajiem 18 mēnešiem, tos izvērtējuši ārvalstu eksperti. Programmas ietvaros atbalstīto projektu īstenošana un sasniegtie rezultāti vidusposmā novērtēti kā veiksmīgi un vērsti uz programmas mērķu sasniegšanu. Visiem projektiem ir saņemts ārvalstu ekspertu vērtējums “Turpināt projektu”.
Ir iesniegta un pārbaudīta informācija par projektu vidusposmā izpildītajiem zinātniskiem nodevumiem. Web of Science Core Collection vai SCOPUS datubāzēs iekļautajos žurnālos vai konferenču rakstu krājumos kopumā publicētas 26, iesniegtas publicēšanai 10, bet progresā ir trīs zinātniskās publikācijas. No tām septiņas publicētas, un viens iesniegta publicēšanai Web of Science Core Collection vai SCOPUS žurnālos vai konferenču rakstu krājumos, kuru citēšanas indekss sasniedz vismaz 50 procentus no nozares vidējā citēšanas indeksa. Arī pārējās nodevumu kategorijās ir sasniegts vai pārsniegts plānotais, kas ļauj secināt, ka projektu īstenošana norisinās saskaņā ar projekos iecerēto.
Projektu sociālā ietekme aptver trīs galvenos virzienus – ietekmi uz ekonomiku (tūrisma, IT, izdevējdarbības jomas u.c.), rīcībpolitiku (piedaloties darba grupās, sniedzot konsultācijas, informējot par projektos apkopotiem un analizētiem datiem u.c.) un sabiedrību kopumā, kas vērsta uz vairākām horizontālām apakšjomām: ietekmi uz valodas attīstību, izglītību pamata, vidusskolas un augstākajā līmeņos, tāpat mazākumtautību kopienu pētniecību, reģionālo vēsturi un attīstību, sabiedriskās domas aptauju veikšanu, vēstures problēmjautājumu aktualizēšanu un skaidrošanu, u.c.
Programmas ietvaros finansētie projekti tiks īstenoti līdz 2024. gada decembrim, kad tiks iesniegti un zinātniski izvērtēti projektu noslēguma zinātniskie pārskati un būs iespējams izvērtēt projektos sasniegtos mērķus un to īstermiņa un ilgtermiņa ietekmi uz sabiedrību, rīcībpolitiku un valsts attīstību kopumā.