NordForsk ir Ziemeļvalstu Ministru padomes pakļautībā esošā institūcija, kas finansē un veicina Ziemeļvalstu sadarbību pētniecības jomā. Sadarbība pētniecībā starp Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm ir būtisks elements, sekmējot inovāciju un zinātnes attīstību. 

“NordForsk” programmas ietvaros tiek finansēti pētniecības projekti, veicinot Baltijas un Ziemeļvalstu zinātnisko darbību augstākajā kvalitātē. Programma apvieno nacionālās pētniecības grupas, tai skaitā institūtus, universitātes un citas pētnieciskās struktūrvienības, tā sniedzot jaunas iespējas un perspektīvas dalībvalstu, tostarp Latvijas zinātniekiem. Līdz šim Latvijas pētnieki programmas ietvaros ir piedalījušies projektu konkursos par ilgtspējīgas akvakultūras izpēti, Covid-19 veselības datu izmantošanu un publiskā sektora digitalizāciju. 

Pašlaik Latvijas zinātniekiem ir iespēja piedalīties šādos NordForsk programmas konkursos:

1. Ilgtspējīga mežsaimniecība

Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kopīgā ilgtspējīgas mežsaimniecības iniciatīva ir būtiska sadarbība, kuras mērķis ir risināt pieaugošās problēmas, ar kurām saskaras meži reģionā. Paātrinoties klimata pārmaiņām, Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs meži kļūst arvien neaizsargātāki pret temperatūras paaugstināšanos, mainīgiem laikapstākļiem un bioloģiskās daudzveidības zudumu. Šī iniciatīva būs vērsta uz nākamās paaudzes zinātnieku tīkla izveidi meža pētniecībā. Tas ietver kapacitātes veidošanu un nākotnes problēmu risināšanu disciplīnās, kas pašlaik saskaras ar debatēm un neskaidrībām.

Plānotais budžets – līdz 300 000 eiro vienam projektam. Projekta īstenošanas laiks – līdz 4 gadiem. Atbalstāmo projektu skaits – 2.

Pieteikšanos paredzēts atvērt 2025. gada pavasarī. Detalizēta informācija sekos.

2. Atbildīga mākslīgā intelekta (MI) lietošana

Iniciatīvas mērķis ir finansēt izcilas pētniecības aktivitātes, kas risina kopīgas Ziemeļvalstu sabiedrības problēmas saistībā ar mākslīgā intelekta plašu izmantošanu un ieviešanu reģionā. Ziemeļvalstu Ministru padomes stratēģiskā prioritāte ir Ziemeļvalstu sadarbība, lai veicinātu zaļu, konkurētspējīgu un sociāli ilgtspējīgu reģionu. Atbildīga un ētiska MI izmantošana būs būtiska, lai sasniegtu šīs prioritātes, kā arī daudzus ANO ilgtspējas mērķus. Pētniecība un inovācija ir būtiska, lai zinošā, atbildīgā un ētiski pamatotā veidā varētu atraisīt tehnoloģiju risinājumu potenciālu.

Plānotais budžets – līdz 300 000 eiro vienam projektam. Projekta īstenošanas laiks – līdz 4 gadiem. Atbalstāmo projektu skaits – 2.
 

Pieteikšanos paredzēts atvērt 2025. gada pavasarī. Detalizēta informācija sekos.

3. Ilgtspējīgas veselības aprūpes sistēmas senioriem

24. oktobrī atvērts NordForsk organizētais partnerības konkurss Sustainable health and social care systems for elderly.

 

Konkursa vispārējais mērķis ir radīt uz zināšanām un pierādījumiem balstītus risinājumus, lai aprīkotu un sagatavotu Ziemeļvalstu un Baltijas valstu veselības aprūpes sistēmas un risinātu problēmas, ko rada sabiedrības novecošana. Iniciatīva ir vērsta uz risinājumiem, lai nodrošinātu nepārtrauktas veselības aprūpes ķēdes, pamatojoties uz pakalpojumu lietotāju, tuvāko radinieku un sociālo tīklu aktīvu iesaistīšanos. Risinājumiem būtu jāpalīdz uzturēt labu dzīvi vecāka gadagājuma cilvēkiem un viņu radiniekiem, nodrošinot ilgtspējīgu veselību un aprūpi, sociālās sistēmas un vienlīdzību veselības jomā.

Plānotais budžets – līdz 300 000 eiro vienam projektam. Projekta īstenošanas laiks – līdz 4 gadiem. Atbalstāmo projektu skaits – 2.

Pieteikšanās termiņš – 2025. gada 20. februāris.

 

Vairāk par konkursu

Pieteikšanās portals

Informācijas par pieteikšanos un vērtēšanu

Lai pieteiktos projektam, dalībniekam jāatbilst šādiem nosacījumiem:

  • pētniecības konsorcijā jāiekļauj pētniecību veicošas organizācijas (piemēram, universitātes vai pētniecības institūtus) vismaz trīs Ziemeļvalstīs vai divās Ziemeļvalstīs un Igaunijā un/vai Latvijā;
  • projektu īpašniekiem, projektu vadītājiem un projektu dalībniekiem jābūt tiesīgiem saņemt finansējumu no Latvijas Zinātnes padomes (jāatbilst nacionālajiem atbilstības kritērijiem);
  • projekta vadītājam jābūt kvalificētam pētniekam (PhD);
  • pētniecību veicošas organizācijas no citām Ziemeļvalstīm, izņemot Zviedriju, Norvēģiju, Islandi un Dāniju, nevar būt projektu īpašnieki. Šādas pētniecības organizācijas var piedalīties finansētos projektos, bet ne kā projektu vadītājas, un tās nevar būt Ziemeļvalstu projektu līdzīpašnieces;
  • pētnieki var piedalīties tikai vienā pieteikumā;
  • pētniecības iestādes var būt partneri vairāk kā vienā pieteikumā;
  • projekta darbībai jāatbilst "pētniecībai" saskaņā ar Latvijas Zinātniskās darbības likumu;
  • Latvija nefinansē ar pētniecību nesaistītas organizācijas;
  • Latvija finansē ne vairāk kā vienu dalībnieku vienā projektā;
  • iestādes, kas atrodas Krievijas Federācijā, nedrīkst piedalīties projektos, kurus finansē no šī uzsaukuma.

Kopējais plānotais budžets – 1,8 miljoni eiro.

NordForsk programma Latvijā tiek īstenota ERAF projekta Nr. 1.1.1.5/1/24/I/001 “Atbalsts Latvijas dalībai starptautiskās pētniecības un inovācijas programmās” ietvaros. Tās konkursiem jāatbilst Latvijas Viedās specializācijas stratēģijai (Research and Innovation Strategy for Smart Specialization - RIS3).

Vairāk par NordForsk: NordForsk | Funds and facilitates Nordic research co-operation

Kontaktinformācija