Eiropas Inovācijas padome (EIC) (European Innovation Council) ir izveidota ES programmas "Apvārsnis Eiropa" ietvaros, lai atbalstītu revolucionāras inovācijas visā to dzīves ciklā – no agrīnās stadijas pētniecības līdz tehnoloģiju validācijai, nodošanai un jaunuzņēmumu, MVU un vidēji lielu uzņēmumu finansēšanai un paplašināšanai. 2025. gada darba programmā EIC budžets pārsniedz 1,4 miljardus eiro, koncentrējoties uz izrāviena tehnoloģijām un stratēģiski nozīmīgiem risinājumiem.

EIC stratēģiskie mērķi

EIC darbojas, lai identificētu, attīstītu un paplašinātu izrāviena tehnoloģijas un uzņēmumus, kas ir būtiski ES politikas prioritātēm, piemēram, zaļajai un digitālajai pārejai, kā arī stratēģiskajai autonomijai. Lai sasniegtu šos mērķus, EIC ir definējusi sešus stratēģiskos virzienus:

  1. Izvēlētais investors vīziju īstenotājiem. EIC mērķis ir kļūt par pirmo izvēli jaunuzņēmumiem, pētniekiem un inovatoriem visā Eiropā, īpaši atbalstot sievietes inovatores un dalībniekus no mazāk attīstītām ekosistēmām.
  2. 30–50 miljardu eiro piesaiste Eiropas dziļo tehnoloģiju attīstībai. EIC Fonds mērķtiecīgi risina finansējuma plaisu un mobilizē privātos ieguldījumus dziļo tehnoloģiju uzņēmumu atbalstam.
  3. Augsta riska tehnoloģiju attīstība stratēģiskajās jomās. EIC atbalsta daudzsološu tehnoloģiju izstrādi no agrīnajām stadijām līdz komerciālai izaugsmei, lai radītu inovatīvus risinājumus sabiedrībai un mazinātu atkarību no ārējiem resursiem.
  4. Eiropas "vienradžu" un jaunuzņēmumu izaugsme. EIC atbalsta Eiropas uzņēmumu paplašināšanos, lai sasniegtu un pārspētu ASV un Āzijas tirgus rezultātus.
  5. Inovāciju ietekmes palielināšana no publiskās pētniecības. EIC veicina partnerības, lai komercializētu labākās idejas no ES pētniecības bāzes un mērogotu jaunuzņēmumus, kas saņēmuši finansējumu no citām ES vai nacionālajām iniciatīvām.
  6. Operacionālā izcilība. EIC darbības ātrumam un efektivitātei jāatbilst pieteikuma iesniedzēju, investoru un tirgus prasībām.

EIC valde izstrādājusi arī rekomendācijas, lai uzlabotu inovatoru dalību no paplašināšanas valstīm, kas tiek īstenotas ar mērķtiecīgām aktivitātēm un ekspertu piesaisti.

Galvenās EIC darba programmas iezīmes:

  • Atvērtais finansējums (Open Funding)

Lielāko daļu finansējuma nodrošina atklātas konkursa kārtības programmas bez iepriekš noteiktām tematiskām prioritātēm. Šī finansējuma pieeja paredz sniegt atbalstu inovācijām un tehnoloģijām jebkurā zinātnes vai industrijas jomā, uzsverot potenciālu veidot jaunus tirgus un risināt globālos izaicinājumus.

  • Uz stratēģiskajiem izaicinājumiem balstīta pieeja (Challenge-Driven Approach)

Papildus atvērtajiem konkursiem tiek finansēti projekti, kas risina konkrētus tehnoloģiskus vai inovāciju izaicinājumus. Šī pieeja balstās uz ES stratēģiskajām prioritātēm, tostarp zaļo un digitālo pāreju, kritiski svarīgām izejvielām, veselības aprūpes inovācijām un stratēģisko tehnoloģiju attīstību, piemēram, pusvadītājiem un mākslīgo intelektu.

Jauns EIC stratēģisko tehnoloģiju paplašināšanas platformas (STEP) konkurss

STEP mēroga paplašināšanas konkurss nodrošina investīcijas līdz 30 miljoniem eiro, lai veicinātu stratēģiskas tehnoloģijas, piemēram, tīrās un biotehnoloģijas, digitālās tehnoloģijas un kvantu tehnoloģijas.

Galvenie programmas uzlabojumi 2025. gadā:

  • Uzlabota vērtēšanas sistēma: Vienkāršota “GO/NO GO” vērtēšana un ātrāki rezultātu paziņošanas termiņi.
  • Seal of Excellence paplašināšana: Tagad pieejama visām augsti novērtētām, bet nefinansētām projektu idejām.
  • Lielāks atbalsts dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumiem: Fast Track shēma EIT KIC un citu programmu dalībniekiem.

Šīs shēmas papildina Biznesa paātrināšanas pakalpojumi (Business Acceleration Services), nodrošinot piekļuvi vadošajiem ekspertiem, korporācijām un investoriem, kā arī veicinot sadarbību ar inovāciju ekosistēmas dalībniekiem.

Atvērtie konkursi un "izaicinājumi" nodrošina finansējumu dažādās tehnoloģiju un inovāciju jomās, tostarp tādās stratēģiski svarīgās iniciatīvās kā Net Zero Industry, Chips Act un veselības ārkārtas reaģēšanas pasākumi (HERA). 2025. gadā īpaša uzmanība tiks pievērsta pusvadītāju un kvantu tehnoloģijām ar STEP paplašināšanas konkursa atbalstu.

Papildus finansējumam programma ietver arī jaunas pieejas, piemēram, "Booster" grantus, Fast Track shēmu un "Plug-in" mehānismus, lai paātrinātu projektu virzību no nacionālām programmām uz EIC Accelerator.

Jaunumi arī paredz EIC Pre-Accelerator pilotprogrammu, kas palīdzēs agrīnas stadijas jaunuzņēmumiem sagatavoties EIC Accelerator konkursiem.

Papildu tam EIC piedāvā arī EIC balvas (EIC Prizes), kas atzīmē un atbalsta izcilību inovāciju un tehnoloģiju jomā.

EIC stratēģiju un īstenošanu vada EIC valde, kurai ir neatkarīgi locekļi, kas ir neatņemama inovatīvas ekosistēmas sastāvdaļa, proti, uzņēmēji, pētnieki, investori, jaunuzņēmumi un citi.

EIC eksperti, žūrijas locekļi, treneri un pārstāvji

  • EIC vērtētāji izvērtē pieteikumus pēc izcilības, ietekmes un īstenošanas kritērijiem.
  • EIC žūrijas locekļi veic tiešas intervijas ar atlasītajiem uzņēmumiem un projektiem, kas piesakās finansējumam.
  • EIC treneri sniedz konsultācijas uzņēmumiem un projektiem gan pieteikšanās posmā, gan par to, kā maksimāli palielināt EIC finansējuma ietekmi.
  • EIC pastāvīgie pārstāvji darbojas kā EIC balss dalībvalstīs un sniedz atgriezenisko saiti par programmu no visiem inovācijas ekosistēmas aspektiem.

Piesakies par EIC ekspertu vērtētāju, žūrijas locekli vai treneri

EIC Informācijas dienas

Noderīgas saites