EIC Pathfinder programma atbalstīta drosmīgu ideju izpēti radikāli jaunu tehnoloģiju izstrādei. Programma īpaši izceļ augsta riska un augsta ieguvuma projektus, kā arī starpdisciplināras sadarbības pieejas zinātnē, kas balstās uz tehnoloģiskajiem sasniegumiem.
Pieteikumu iesniedzēji, kas piedalās EIC Pathfinder projektos, ir vizionāri zinātnieki, uzņēmējdarbības pētnieki, pētniecības organizācijas, jaunuzņēmumi, augsto tehnoloģiju MVU un rūpniecības pārstāvji ar interesi par tehnoloģisko pētniecību un inovācijām. Projektos parasti piedalās pētnieku konsorciji no vismaz trim valstīm, bet ir pieejamas arī iespējas mazākām komandām vai konsorcijiem ar diviem partneriem.
Granti līdz trīs vai četriem miljoniem eiro tiek piešķirti agrīnās stadijas pētniecībai (TRL 1–4), lai atbalstītu nākotnes tehnoloģiju izstrādi, sākot no koncepcijas pierādījuma līdz tehnoloģijas pamata validēšanai. Papildu tam pieejami granti līdz 50 000 eiro, lai izpētītu komercializācijas potenciālu vai veiktu citas aktivitātes.
Open
EIC Pathfinder Open ir atvērts uzsaukums jebkurai zinātniskai un tehnoloģiskai jomai, kas var veicināt radikāli jaunu tehnoloģiju izstrādi.
- Grants līdz četriem miljoniem eiro ar 100% finansējumu attiecināmajām izmaksām.
- Nepieciešams konsorcijs, kas sastāv no vismaz trim neatkarīgām organizācijām no dažādām valstīm.
- Finansētie projekti var pieteikties papildus grantam līdz 50 000 eiro.
Pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2025. gada 21. maijs.
Challenges
Pathfinder Challenges atbalsta projektus, kas orientēti uz konkrētu rezultātu sasniegšanu noteiktās jomās. Projektiem jāiekļauj specifiski izaicinājumi.
- Grants līdz četriem miljoniem eiro ar 100% finansējumu.
- Projektu iesniegšanas termiņš: 2025. gada 29. oktobris.
Izaicinājumi 2025. gadā:
- Biotehnoloģijas klimatam pielāgotām kultūrām un uz augu balstītām biomanufaktūrām (Biotech for Climate Resilient Crops and Plant-Based Biomanufacturing);
- Generatīvās mākslīgā intelekta aģenti medicīnas diagnostikas un vēža ārstēšanas revolūcijai (Generative-AI based Agents to Revolutionize Medical Diagnosis and Treatment of Cancer);
- Autonomo robotu kolektīvi dinamisku, nestrukturētu būvniecības uzdevumu veikšanai (Towards autonomous robot collectives delivering collaborative tasks in dynamic unstructured construction environments);
- Atkritumu pārstrādes ierīces: atjaunojamo degvielu, ķimikāliju un materiālu aprites ražošana (Waste-to-value devices: Circular production of renewable fuels, chemicals, and materials).
EIC Transition mērķis ir attīstīt tehnoloģijas un biznesa idejas, lai tās kļūtu gatavas tirgum un nodrošinātu veiksmīgu ieviešanu. Programma atbalsta tehnoloģiju validāciju un demonstrāciju piemērotā vidē (no TRL 3/4 līdz TRL 5/6), kā arī biznesa un tirgus gatavības attīstīšanu. Projekta ietvaros jāveic arī atbilstoša intelektuālā īpašuma aizsardzība un jānovērtē regulējuma, sertifikācijas un standartizācijas aspekti.
Pieteikumi jābalsta uz iepriekšējiem rezultātiem, kas gūti EIC Pathfinder projektos (ieskaitot EIC Pilot Pathfinder, Horizon 2020 FET-Open un FET-Proactive projektus), ERC Proof of Concept projektos vai Eiropas Aizsardzības fonda pētniecības projektos, ar nosacījumu, ka tie ir orientēti uz civilo pielietojumu (tostarp divējāda pielietojuma produktiem).
Finansējuma nosacījumi:
- Grants līdz 2,5 miljoniem eiro.
- Projekta ilgums: viens līdz trīs gadi.
- Finansējums tiek piešķirts kā vienreizēja summa (lump sum), sedzot 100% attiecināmo izmaksu.
Papildu iespējas:
- Seal of Excellence kvalitatīviem, bet nefinansētiem projektiem.
- Booster granti līdz 50 000 eiro komercializācijas potenciāla izpētei vai papildu portfeļa aktivitātēm.
Pieteikumu iesniegšanas termiņš: 2025. gada 17. septembris.
Svarīga piezīme: Saskaņā ar EIC Work Programme 2025, EIC Transition vairs nav atsevišķu "Open" vai "Challenges" kategoriju; visi pieteikumi tiek iesniegti vienotā konkursā.
EIC Accelerator atbalsta jaunuzņēmumus un mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), kas izstrādā revolucionāras inovācijas ar potenciālu radīt jaunus tirgus vai būtiski ietekmēt esošos. Programma piedāvā gan finansiālu atbalstu, gan piekļuvi biznesa paātrināšanas pakalpojumiem.
Finansējuma nosacījumi:
- Grants: līdz 2,5 miljoniem eiro, lai atbalstītu inovāciju attīstību no TRL 5 līdz TRL 8.
- Investīcijas: no 0,5 līdz 10 miljoniem eiro (atsevišķos gadījumos vairāk), lai atbalstītu komercializāciju un mērogošanu (TRL 9).
Pieteikšanās process:
- Īsais pieteikums: iesniedzams jebkurā laikā, ietver idejas aprakstu, prezentāciju un īsu video. Rezultāti tiek paziņoti četru līdz sešu nedēļu laikā.
- Pilnais pieteikums: pēc īsā pieteikuma apstiprināšanas jāiesniedz detalizēts projekts. Pieteikumi tiek vērtēti divos termiņos gadā.
- Intervija ar EIC žūriju: veiksmīgie pieteikumi tiek aicināti uz interviju ar ekspertu paneli.
Projektu iesniegšanas termiņi 2025. gadā:
- 2025. gada 12. marts: intervijas plānotas 2025. gada 9.–13. jūnijā;
- 2025. gada 1. oktobris: intervijas plānotas 2026. gada 19.–23. janvārī.
EIC Accelerator izaicinājumi 2025. gadam:
- Paātrināta progresīvo materiālu izstrāde un mērogošana vērtību ķēdē (Acceleration of advanced materials development and upscaling along the value chain) - mērķēts uz MVU, kas darbojas enerģētikas, mobilitātes, elektronikas un būvniecības jomās.
- Biotehnoloģiju virzīti zemu emisiju pārtikas un lopbarības ražošanas sistēmas (Biotechnology driven low emission food and feed production systems) - mērķis ir radikāli samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas un samazināt pārtikas ražošanas sistēmas ietekmi uz vidi.
- GenAI4EU: Eiropas līderu veidošana ģeneratīvajā mākslīgajā intelektā (GenAI4EU: Creating European Champions in Generative AI) - veicināt Eiropas, cilvēkcentrētu pieeju ģeneratīvajam mākslīgajam intelektam, risinot tādas problēmas kā caurredzamības trūkums un nepietiekama uzticamība.
- Inovatīva kosmosa apkalpošana, operācijas, robotika un tehnoloģijas izturīgai ES kosmosa infrastruktūrai (Innovative in-space servicing, operations, robotics and technologies for resilient EU space infrastructure) - atbalstīt inovatīvas tehnoloģijas, kas uzlabo ES kosmosa infrastruktūras noturību un darbību.
- Pārsteidzošas inovācijas nākotnes mobilitātei (Breakthrough innovations for future mobility) - atbalstīt projektus, kas veicina ilgtspējīgu un savienotu pilsētas un tālsatiksmes transportu.
EIC STEP Scale-Up ir jauna programma, kuras mērķis ir sniegt papildu kapitāla finansējumu daudzsološiem uzņēmumiem stratēģiskajās tehnoloģiju jomās, lai palīdzētu tiem sasniegt būtisku izaugsmi un veicinātu Eiropas tehnoloģiju līderību.
Programmas mērķis:
- Nodrošināt investīcijas, kas palīdz uzņēmumiem palielināt ražošanas apjomus, veikt komercializāciju un nostiprināt konkurētspēju globālā tirgū.
- Veicināt stratēģiskās jomas, kas ietver progresīvas tehnoloģijas, biotehnoloģijas, mākslīgo intelektu, kosmosa tehnoloģijas un ilgtspējīgu mobilitāti.
Finansējuma nosacījumi:
- Kapitāla finansējums no 10 līdz 30 miljoniem eiro.
- Iespēja apvienot ar citām ES atbalsta programmām, piemēram, EIC Accelerator.
- Atbalsts stratēģiskām tehnoloģijām, kas atbilst ES industriālajām un ekonomiskajām prioritātēm.
Projektu prasības:
- Jāpierāda būtiska tirgus izaugsmes potenciāla iespējas.
- Projektiem jābūt vērstiem uz tādu tehnoloģiju attīstību, kas var nodrošināt Eiropas neatkarību un noturību stratēģiskajās nozarēs.
Atbalstītās jomas:
- Progresīvi materiāli un to pielietojumi.
- Biotehnoloģijas un jauni risinājumi pārtikas un veselības jomā.
- Mākslīgais intelekts un ģeneratīvās tehnoloģijas.
- Kosmosa tehnoloģijas un infrastruktūra.
- Ilgtspējīgas mobilitātes sistēmas.
Programmas budžets 2025. gadam:
- EIC Pathfinder (Open 142 miljoni eiro, Challenges 120 miljoni eiro)
- EIC Transition (98 miljoni eiro)
- EIC Accelerator (Open 384 miljoni eiro, Challenges 250 miljoni eiro)
- EIC STEP Scale-up (300 miljoni eiro)